Türkiye İtibar Endeksi (TİE) 2020 Araştırması’nın saha çalışmaları tamamlandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun “Türkiye Örneklemi” kabul ettiği 26 Bölge ve 72 ilde yaklaşık 12 bin kişi ile görüşülerek tamamlanan araştırmada; ana ve alt sektörleri ile toplam 50 farklı sektördeki markaların itibar derecelendirmesi 9 Mart’da açıklanacak.

İtibar Group bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye İtibar Akademisi tarafından 10’uncusu gerçekleştirilen araştırmada; aralarında, akaryakıt, beyaz eşya, bankacılık, elektrikli ev aletleri, enerji, holdingler, inşaat, otomobil, e-ticaret sitesi, süpermarket, pizza, hazır giyim perakende, elektronik perakende, sigorta, turizm operatörü, işlenmiş gıda, kozmetik, seramik, süt ürünleri, takı ve ziynet, porselen ve züccaciye, hava ulaşımı, kara ulaşımı, erkek giyim, kadın giyim, çocuk giyim, spor giyim, ayakkabı, inşaat malzemeleri, çay, hafif ticari araç, büyük ticari araç (Kamyon-Otobüs), taşıt lastiği, kargo, lojistik, mobilya, ev tekstili ve gsm operatöründe faaliyet gösteren şirket ve kurumların itibarı ölçümlendi.


Rapor hangi bilgileri kapsıyor?

TİE’nin telefonla desteklenen bilgisayarlı saha araştırması (CATİ) çalışmalarını bu yıl da İM Global Araştırma Ltd. Şti, akademik denetimi ve raportörlüğü ise Yıldız Teknik Üniversitesi ile Bursa Teknik Üniversitesi öğretim üyelerince hayata geçirilmekte.

50 farklı sektörde öne çıkan kuruluşların itibar değerleri, sektör içi rakiplerinden farklılıkları, kıyas kurumdan farklılıkları, neden o noktada oldukları, itibarlarını artırabilmeleri için kamuoyunun ve hedef kitlelerinin onlardan beklentilerinin neler olduğu, hangi beklentiyi ne ölçüde yerine getirirlerse kurum itibarının ne ölçüde artabileceği, buna yönelik öncelikler ve tavsiyelerin yer alacağı Türkiye İtibar Endeksi Araştırması sonuçları, bu yıl 9 Mart’da kamuoyu ile paylaşılacak.