Doğru bilgi ve doğru analiz edilmiş veri setleri kurum ve markaların gelecek vizyonlarını belirlemede, pazardaki gücü, rakipleri ile yaptıkları kıyaslamalar, doğru iş stratejileri geliştirmede gereksinim duydukları en önemli araçlardır.

İşte bu nedenle ülkemizdeki kurumların geleceklerinin şekillenmesinde, kredibilitelerinin belirlenmesinde, görünen ve görünmeyen varlıklarının değerlemesinde öncü bir aktör olarak konumlanma misyonu ile faaliyet gösteren Türkiye İtibar Akademisi, çeşitli sektörler ekseninde gerçekleştirdiği araştırma, veri toplama çalışmaları sonucu hazırladığı raporlarla ülkemizdeki kurumlara gereksinim duydukları bilgiye ulaşmada yol arkadaşlığı etmektedir.

Hazırlanan sektörel endeksler kimi zaman Türkiye İtibar Akademisi tarafından bağımsız yürütülen çalışmalar kimi zaman da çeşitli sektörlerdeki kurum ve kuruluşların talepleri özelinde titizlikle hazırlanmaktadır…

Otomotivde sancılı dönem

Türkiye İtibar Akademisi’nin (TİA) açıklamış olduğu Türkiye Otomotiv Sektörü Endeksi (ODEKS) verilerine göre, Türkiye’de 13 kez aralıksız ihracat şampiyonu olan Otomotiv Sektöründe büyük kriz kapıda. Sektörde ilk olarak After Market olarak adlandırılan yetkili satıcı ve servislerin bu süreçte etkileneceğini belirten TİA Başkanı Ertan Acar, “Önümüzdeki günlerde yanıt bulunması gereken en önemli sektörel soru; yetkili servis ve bayi ağlarının, mevcutiş modeli ve yeni kapsamının nasıl olacağıdır. Zira işletmelerin, bu oranlarla sürdürülebilir olamayacağı aşikar” dedi.

Otomotiv sektöründe daralma sinyallerinin yılın henüz başında gelmeye başladığını aktaran Acar, “Türkiye otomotiv pazarında 2019 yılı Ocak ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarındaki satış 14 bin 373 adet olarak gerçekleşti. Buna göre 35 bin 76 adet olan 2018 yılı Ocak ayı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar yüzde 59,02 oranında geriledi” diye konuştu.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ >>>