Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) sonuçları açıklandı

Türkiye İtibar Akademisi’nin (TİA) Beykoz Üniversitesi iş birliği ile bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiği Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) raporu yayınlandı. Ürün ve hizmetleri ile fark yaratan, yönetim performansı ile toplum tarafından en çok takdir gören, Türkiye ekonomisine ve sosyal yaşama en çok fayda sağlayan kurum ve markaların elmas, platin ve altın liglere ayrıldığı endeksin sonuçları belli oldu. Beykoz Üniversitesi ev sahipliğinde 9 Kasım Çarşamba günü  dereceye giren markalar ödüllerini alacaklar.

Türkiye İtibar Akademisi’nin (TİA) Beykoz Üniversitesi iş birliği ile bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiği Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) raporu yayınlandı. Ürün ve hizmetleri ile fark yaratan, yönetim performansı ile toplum tarafından en çok takdir gören, Türkiye ekonomisine ve sosyal yaşama en çok fayda sağlayan kurum ve markaların elmas, platin ve altın liglere ayrıldığı endeksin sonuçları açıklandı. Markalar 9 Kasım 2022 Çarşamba günü Beykoz Üniversitesi Kavacık Yerleşkesinde gerçekleşecek törenle ödüllerini alacaklar.

Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) hakkında bilgi veren Türkiye İtibar Akademisi (TİA) Başkan Yardımcısı Özüm Dilek Acar “Türkiye İtibar Akademisi olarak, her geçen gün çalışmalarımıza yenilerini ekleyerek kamuoyuna açıklamaktan gurur duyuyoruz. Bu yıl 4’üncü kez Ekonomiye Fayda Endeksi’nin (EFE) sonuçlarını kamuoyuna sunuyoruz. EFE, şirketlerin topluma sağladığı sosyal fayda, ürün ve hizmetlerinin sağladığı fayda ve firma niteliği olarak üç farklı alanda değerlendirilmesi ile ortaya çıkan bir çalışma. Araştırma başta itibar, güvenilirlik, sosyal fayda, ürün, hizmet ve yönetim performansı olmak üzere birçok alanda en iyileri ortaya çıkarıyor. Bu yıl endeks sonuçlarını incelediğimizde geçtiğimiz yıla göre katılımcıların marka algılarının ve tercihlerinin değiştiğini görüyoruz” dedi.

Ekonomiye Fayda Endeksi’nin (EFE) sonuçları üzerine konuşan Beykoz Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Alçın; “Marka ve kurumların algı derinlikleri markanın bilinirliğini sağlamak için oldukça önemli. Kurumlar, bu tür çalışmalar ile ortaya koydukları ürün, hizmet ya da projelerin yansımasını da görüyor. Giderek dijitalleşen iş dünyasında tüketicilerin güvenini kazanabilmek son derece kıymetli.” dedi.

Ödül töreni 9 Kasım’da

Ekonomiye Fayda Endeksi’nde dereceye giren markalar 9 kasım 2022 Çarşamba günü T.C. Beykoz Üniversitesi’nde düzenlenecek törenle ödüllerini alacaklar.

Dereceye giren markaların tören öncesi rapor ve sertifikalarını edinmek için Türkiye İtibar Akademisi ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Alfabetik sıralamaya göre EFE 2022’in Elmas, Platin ve Altın markaları;

Elmas Ligde Yer Alan Markalar:

Ağaoğlu İnşaat, Anadolu Sigorta, Arçelik ,Banvit , Bellona, Bim, Binance, Bmw, Burger King, Coca Cola, Defacto, Dominos, E-Bebek, Enerjisa, Erikli, Eti, Etstur, Flormar, Ford, Kiğılı, Koç Holding, Koçtaş, Kütahya Porselen, Kütahya Seramik, Lassa, Marshall, Mavi, Media Markt, Nike, Opel, Opet, Pasaport Pizza, Pınar, Redbull, THY, Vitra, Yurtiçi Kargo, Ziraat Bankası,

Platin Ligde Yer Alan Markalar:

Adidas , Artema, Avon, Axa Sigorta, Beko, BTC Türk, Civil, Damat Defacto, Dost, Fanta, Fiat, Filli Boya, Garanti Bankası, Hayat, İstikbal, Jolly Tur, Kalekim, Karaca, KFC, Koton, Limak, Little Ceasars, Mercedes Benz, Michelin, MNG Kargo, Pegasus, Praktiker, Sabancı Holding, Şen Piliç, Shell, Sinpaş, Şok, Teknosa, Ülker, Zorlu Enerji,

Altın Ligde Yer Alan Markalar:

Aras Kargo, Bey Piliç, Black Bruin, Bosch, Çilek, Çimstone, DYO, Ege Seramik, Erensan, FLO, Folkart, HDI Sigorta, İş Bankası, Kamil Koç, Kelebek, LC Waikiki, Mc Donalds, Migros, Paşabahçe, Pepsi, Petlas, Petrol Ofisi, Pınar, Renault, Sarar, Sepaş, Sütaş, Toki, Torku, Trivago, Unico Sigorta, Urban, Vatan, Vestel, Volkswagen, Zorlu Holding,