Bu yıl 10’uncusu yapılan Türkiye İtibar Endeksi sonuçları açıklandı

Türkiye İtibar Akademisi tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinin akademik denetiminde bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi Araştırması’nın sonuçları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun “Türkiye Örneklemi” kabul ettiği 26 Bölge ve 72 ilde 2 Ocak – 30 Ocak 2021 tarihleri arasında yaklaşık 12 bin kişi ile görüşülerek tamamlanan araştırmada; ana ve alt sektörleri ile yaklaşık 50 farklı sektördeki markaların itibar derecelendirmesi yapıldı.

Türkiye İtibar Akademisi adına saha çalışmaları İmGlobal tarafından yapılan ve bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilen araştırmada; aralarında, akaryakıt, beyaz eşya, bankacılık, elektrikli ev aletleri, enerji, holdingler, inşaat, otomobil, e-ticaret sitesi, süpermarket, pizza, hazır giyim perakende, elektronik perakende, sigorta, turizm operatörü, işlenmiş gıda, kozmetik, seramik, süt ürünleri, takı ve ziynet, porselen ve züccaciye, hava ulaşımı, kara ulaşımı, erkek giyim, kadın giyim, çocuk giyim, spor giyim, ayakkabı, inşaat malzemeleri, çay, hafif ticari araç, büyük ticari araç (Kamyon-Otobüs), taşıt lastiği, kargo, lojistik, mobilya, ev tekstili ve GSM operatöründe faaliyet gösteren şirket ve kurumların itibarı ölçümlendi.

“Türkiye’nin yapısal özelliklerine göre düzenlendi”

Türkiye genelinde tesadüfi seçim metotları ile belirlenen 12 bin kişinin CATI yani bilgisayar destekli telefonla görüşme yöntemi ile arandığını belirten TİE İcra Kurulu ve İtibar Group Başkanı Ertan Acar, “Dünyanın birçok ülkesinde uygulanan bu modeli biz Türkiye’nin yapısal özelliklerine uyumlu olarak yeniden düzenledik. Araştırma sayesinde şirketlerimiz kurum değerlerini artırmak adına nasıl bir yol haritası izlemeleri gerektiğini belirleyebilecekler. İtibar endeksi, ekonomik ve finansal içerikli olarak belirlenmiş sektörlerde uygulanıyor. İtibarın oluşumu ve gelişimini etkileyen değişkenlerin, faktörlerin izlenmesi ve değerlendirilmesinde Yıldız Teknik Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi de bilimsel altyapıyı sağlıyor” dedi.

TİE’den nasıl yararlanılacak?

Raporun her şirket için bir navigasyon aracı olacağını belirten İtibar Akademisi Direktörü Rıdvan Tozlu, “Açıklanan raporda yaklaşık 50 farklı sektörün öne çıkan büyük kuruluşlarının itibar değerleri, sektör içi rakiplerinden farklılıkları, benchmark kurumdan farklılıkları, neden o noktada oldukları, itibarlarını artırabilmeleri için kamuoyunun ve hedef kitlelerinin onlardan beklentilerinin neler olduğu, hangi beklentiyi ne ölçüde yerine getirirlerse kurum itibarının ne ölçüde artabileceği, buna yönelik öncelikler ve tavsiyeler yer alacak” diye konuştu.

İŞTE SEKTÖRLERE GÖRE “TÜRKİYE’NİN EN İTİBARLI MARKALARI”:

– Türkiye Genelinde: Koç
– Ağır Vasıta: Ford
– Akaryakıt: Opet
– Alkollü İçecek: Efes
– Bankacılık: Ziraat Bankası
– Balık Ürünleri: Superfresh
– Beyaz Eşya: Arçelik
– Çay: Çaykur
– Çocuk Giyim: LC Waikiki
– Dijital Yayın Platformu: Digitürk
– Elektrikli Ev Aletleri: Arçelik
– Elektronik Perakende: Arçelik
– Enerji: Enerjisa
– Erkek Ayakkabı: Adidas
– Erkek Giyim:  D’S Damat
– Ev Tekstili: Taç Home
– Fast Food: Burger Kıng
– Fast Food – Döner: Ekrem Coşkun Döner
– GSM Operatörü: Turkcell
– Hafif Ticari Araç: Ford
– Holdingler:  Koç Holding
– İnşaat / Gayrimenkul: Ağaoğlu
– İnşaat Malzemeleri / Boya: Filli Boya
– İnşaat Malzemeleri / Perakende: Koçtaş
– İnşaat Malzemeleri / Seramik: NG Kütahya Seramik
– İşlenmiş Gıda: Ülker
– Kadın Ayakkabı: Flo
– Kadın Giyim: Zara
– Kargo Lojistik: Yurtiçi Kargo
– Kozmetik: Avon
– Klima ve İklimlendirme: Vestel
– Mobilya: İstikbal
– Online Market: Getir
– Otomobil: Volkswagen
– Otomobil Lastiği: Lassa
– Pizza – Uluslararası: Dominos Pizza
– Pizza – Yerli: Pasaport Pizza
– Porselen ve Züccaciye: Kütahya Porselen
– Sigorta: Aksigorta
– Spor Giyim: Nike
– Süpermarket: Migros
– Süt Ürünleri: Sütaş
– Şarküteri Ürünleri: Pınar 
– Takı ve Ziynet: Zen
– Tavuk Ürünleri: Banvit
– Turizm Operatörü:, ETS tur
– Ulaşım Karayolu: Metro
– Ulaşım Hava: Türk Hava Yolları

 

 

 

Yasal Uyarı

Bu sitede yayınlanan her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi ve belge, ticari marka ve her tür fikri mülkiyet hakkı, Türkiye İtibar Akademisine aittir ve telif hakları kapsamındadır. Bunlar herhangi bir şekilde izinsiz kopyalanamaz, üzerlerinde değişiklik yapılamaz, kiralanamaz, ödünç verilemez, iletilemez ve yayınlanamaz. Bu siteden alınan her türlü ses, görüntü, yazı içeren hiçbir bilgi ve belge satılamaz veya herhangi bir kâr amacıyla dağıtılamaz. Başka kurum yada kuruluşlarca dokümanlarında yayınlanamaz. Türkiye İtibar Akademisi araştırma sonuçlarına ait bilgiler raporlarda adı geçen marka ve kurumlar tarafından izin alınmaksızın her türlü yazılı, görsel, işitsel ve dijital mecralardaki iletişim ve reklam çalışmalarında referans gösterilerek kullanılamaz.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.