Dr. Melik Karabıyıkoğlu

İş, Satış&Pazarlama, Yönetim ve Gelişme Konularında Alşimist

1997 yılında Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nden mezun oldu. 2007 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA programını “alternatif satış kanallarındaki pazarlama ve satış stratejileri” çalışması ile biteren Melik Karabıyıkoğlu, 2015 yılında Okan Üniveristesi’nde İngilizce İşletme Yönetimi Doktora Programı’nı pazarlama alanında hazırladığı” tüketici davranışlarının perakende stratejilerine etkileri” konulu tezi ile bitirdi. 2009-2012 yılları arasında Harvard Business School tarafından verilen “Harvard Manage Mentor” Programı’nı da başarı ile tamamladı.  Anadolu Üniversitesi’nde Felsefe Bölümü’nü bitirdikten sonra hala aynı üniversitenin Aşçılık programına devam etmektedir.

1979 yılında daha yedi yaşındayken mahalle aralarında TipiTip sakız satarak satış ile tanışan Melik Karabıyıkoğlu, üniversite yıllarında kapıdan kapıya satış konusunda o dönem alanının en iyilerinden biri olan Rainbow Türkiye ile satış profesyonelliğine adım attı. Üniversite sonrası RJ Reynolds ve Frito Lay firmasında satış ve pazarlama bölümlerinde HORECA kanalı yönetimi ile bölgesel distribütör ve bölge yönetimi alanlarında profesyonel hayatına devam etti. Turkcell İletişim Hizmetleri’nde bireysel satış kanalında bayileri ve kilit müşterileri yönetmekle beraber, satış otomasyonu projelerinde de çalıştı. Sonrasında Distribütör Yönetimi’nde çalışma hayatına devam ederek, toptan satış kanalı, ürün dağılımı, penetrasyon konularında görev aldı. Arnavutluk’ta GSM Operatörü olan Eagle Mobile’nın Satış Bölüm Direktörü olarak hem satış organizasyonunun yapılandırılmasında hem de mağaza, kanal, B2B satış ve bayi yapılanmasında üst yönetimde bulundu. 2009 – 2012 yılları arasında Samsung Electronics Türkiye Ekibi’nde telekom ürünleri satışında kanal müdürü olarak çalıştıktan sonra, dünyada perakende gurusu olarak kabul edilen Paco Underhill’in bilgi ve deneyimini Türkiye’ye getirerek kendi işini yapmaya başladı. Özellikle proje bazlı olarak B2B satış ve pazarlama stratejilerini uyguladı. Ayrıca Envirosell bünyesinde 30’dan fazla perakende, satış ve pazarlama projelerine liderlik yaparak perakende yönetimi, mağaza yönetimi ve satış profesyoneli geliştirme stratejileri ile firmalara destek verdi.

Markaların, organizasyonların ve bireylerin gelişim ve dönüşümleri için satış ve pazarlama  profesyonellerine; “Gelişim Yolculuğu Modeli”, yöneticilere; “Liderlik Yolculuğunda Yönetici”, perakende noktaların etkinliğini ölçerek stratejiler çıkartan; “Satış Noktası Etkinliği Modeli” ve “Vitrin Etkinliği Modeli” ve HORECA noktalarının pazarlama, perakende ve yönetimini bütünsel değerlendiren “Bütünsel HORECA Geliştirme Modeli” ile çalışmalar yapmaktadır. İTÜ Çekirdek’te start-up firmalara da mentorluk yapan Melik Karabıyıkoğlu, perakende yönetiminde satış profesyonellerine yönelik stratejiler içeren iki makalesi ve mağazacılıkta tüketici davranışları ve satın alma motivasyonları arasındaki ilişkiyi incelediği doktora tezi ile üniversitelerde de ders vermektedir. Pazarlama, satış, felsefe, insan davranışları, sosyal psikoloji ve tarih konularında araştırma yapmayı sever, yemek yapmak ve seyahat etmekten de keyif almaktadır.

www.melikkarabiyikoglu.com

mk@melikkarabiyikoglu.com

https://tr.linkedin.com/in/melikkarabiyikoglu

https://twitter.com/melik_k

https://www.instagram.com/mk_consultancy/