Can Çağdaş

Türk İş Dünyasını İtibar Yönetimi Kavramı ile Tanıştıran, Pazarlama, Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Alanındaki Öncü ve En Güçlü İsimlerinden Biri…

1971 yılından beri iş hayatında olan Can Çağdaş’ın profesyonel uzmanlık alanları aktif satış, pazarlama, pazarlama araştırmaları, kurumsal iletişim, halkla ilişkiler ve şirket yönetimidir. Ayrıca 15 yılı aşan bir süredir bu konularda eğitim vermektedir.

Kendisi son 25 yıldır inşaat, bira, dayanıklı tüketim ürünleri, holding ve medya sektörlerinde orta ve üst düzey yönetici olarak çalışmıştır.

Önceki Deneyimleri

Lise ve üniversitenin ilk yıllarında, öğrencilere ders verme ve okul dernekleri konularında aktif olmuş, üniversite yıllarının ikinci yarısında çalışmaya başlamıştır.

Tahtakale ve Perşembe Pazarı piyasalarında ilk çalışma yıllarını geçiren Çağdaş, daha sonra bir süre Almanya’da iş yapmış, yurda dönüşünden itibaren Efes Pilsen’de görev almıştır. Pazarlama Araştırmaları Bölümünün yönetimi sırasında sektör ve rekabet bilgilerine ulaşmanın yanı sıra, yeni bir araştırma modeli olarak “Pazar Denetlemesi” geliştirilmiş, bir yandan Efes Pilsen’in pazar payı artışına önemli destek sağlanırken, diğer yandan bugünün değerli yöneticileri yetiştirilmiştir.

Pazar araştırmaları ve reklam müdürü olarak çalıştığı Arçelik’te bu görevleri yanında ayrıca küçük ev aletleri, Arçelik markalı OEM ürünler, halkla ilişkiler ve tüketici danışma servisinin de yönetim sorumluluğunu üstlenmiştir. Bu dönemde yeni bir anlayışla çok sayıda araştırma yapılarak ürün geliştirme, satış ve servis hizmetlerine destek bilgi sağlanmış, küçük ev aletlerinin ürün gamı ve cirosunda büyük artışlar kaydedilmiş, medya ile yapılan pazarlıklar sonucu reklam maliyetleri ucuzlatılmış, tüketici danışma servisi ilk kez bu dönemde açılmış ve muhtelif reklam ve iletişim faaliyetleri sonucunda Arçelik nihai tüketiciye yaklaştırılmıştır. Aynı dönemde Arçelik toplam kalite çalışmalarında başarılı olmuş ve ödüller almıştır.

Yöneticilik kariyerine Koç Holding’te Kurumsal İletişim Koordinatörü olarak devam eden Çağdaş, bu görevi sırasında Koç Topluluğu’nun toplu medya pazarlıklarını yönetmiş ve topluluğun birim reklam maliyetlerini ucuzlatarak daha yüksek frekansta reklam yapılmasını sağlamış, büyük Koç Şirketleri, Koç Holding ve bağlı Vakıf birimlerinin (Vehbi Koç Vakfı, Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Enstitü ve Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Koç Üniversitesi, Amerikan Hastanesi) basın ve halkla ilişkiler etkinliklerini yönetmiş, ayrıca sürekli itibar araştırmaları paralelinde Koç Holding Stratejik İletişim Modeli hazırlanarak kurumsal itibar çalışmaları yapılmış, bu konuda önemli yol alınmıştır.

Son olarak Merkez Yayın Grubu’na bağlı Merkez Reklam Pazarlama şirketinin genel müdürlüğünü yapmış olan Çağdaş, bu görevinde 7 gazete ve 19 derginin reklam satış örgütünü yeniden düzenlemiş ve yönetmiştir. Son bir yıl Merkez Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı’na danışmanlık ve Sabah Business Dergisi’ne editörlük yapmış ve Mart 2005 sonu itibariyle ayrılarak pazarlama iletişimi ve yönetim konularında danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermeyi sürdürmektedir.

Profesyonel kariyerinde eğitimciliğin de önemli yer aldığı Çağdaş Koç Topluluğu’nun eğitim şirketi olan İdea’da 10 yıl eğitim vermiş, bu faaliyetine daha sonra iki yıl süreyle Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu ve Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi Gaziantep’te devam etmiştir. Pazarlama Araştırmacıları Derneği’nde pazarlama araştırmaları sonuçlarının etkin kullanımı ve İDA İletişim Danışmanları Derneği’nde kurumsal itibar yönetimi konularında uzun yıllar eğitimler vermiştir.

Eğitim

İstanbul Erkek Lisesi

İ.Ü. İktisat Fakültesi / iktisat, işletme, istatistik bölümü

Almanca, İngilizce

Sosyal Sorumluluk düzeyindeki çalışmalar

Aktif görev alınanlar:

M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi (*)

Reklamverenler Derneği Kurucu Üyesi(*)

Reklam Özdenetim Kurulu Kurucu Üyesi (Reklam dünyasında haksız rekabetin engellenmesi ve reklamveren şirketler arasındaki anlaşmazlıkların çözümü)(*)

IAA Uluslararası Reklamcılık Derneği Yönetim Kurulu Üyesi (Reklamveren şirketler, reklam ajansları ve mecralar arasında uyumlu çalışma, ortak menfaatlerin korunması, konfliktlerin ve uyumsuzlukların çözümü)(*)

Türkiye Reklam Konseyi Üyesi (*)

Müzekent İstanbul Projesi Danışma Kurulu Üyesi (*)

TAÇ Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, İcra Kurulu Başkanı(*)

HİD Halkla İlişkiler Derneği Üyesi (*)

Eski Arçelikliler Derneği Kurucu Üyesi ve Başkan Yardımcısı

(*) İşaretli olanlar halen devam etmemektedir.

Diğer üyelikler:

Türk Tarih Vakfı Üyesi

Deneme Bilim Merkezi Üyesi

İstanbul Erkek Lisesi Mezunları Derneği

İ.Ü.İktisat Fakültesi Mezunları Derneği