Bursa, Türkiye ihracatının başkenti konumumda. Güçlü sanayisi ve kent ekonomisi ile ülkemize katma değer sağlayan öncü kentimizdir.
Ama hal böyle iken ulusal çapta pek çok markaya sahip kentin bu yerel değerleri, bu güne kadar yeterince kamuoyu bilinirliği kazanmamış, sahip oldukları rekabet ve algının değer gücü ölçümlenmemiştir.
“İtibar” ve “Algı Yönetimi” iletişim alanındaki günümüzdeki en stratejik konulardır. Bu nedenle sağlıklı veriye ulaşmak marka ve kurumlarımız için büyük önem taşımaktadır. İtibar ve algı yönetimi konusundaki alınacak aksiyonları planlamak ve yapılan iletişim yatırımlarının etkisini ölçümlemek adına birçok farklı itibar ve algı modelleri geliştirilmiştir.
İşte buradan hareketle, tıpkı Türkiye İtibar Endeksi’nde olduğu gibi TİE-REP metodoloji ve CATI yani bilgisayar destekli telefonla görüşme yöntemi kullanılarak, Bursa ili ölçeğinde gerçekleştirilecek. Bursa İtibar Endeksi’nin saha çalışmalarının Ocak 2018’de toplanması ve raporlama çalışmalarının ardından, yine önümüzdeki Şubat ayında sonuçlarının açıklanması planlanıyor.
Bursa’nın öncü medya kuruluşu Sönmez Medya Grubu’nun desteği ile gerçekleştirilecek Bursa İtibar Endeksi, yine Türkiye İtibar Endeksi’nde olduğu gibi Yıldız Teknik Üniversitesi’nin akademik denetimi ve raportörlüğünde hayata geçecek.