Bağımsız denetimden geçen veya halka açık şirketlerin ülke ekonomisine sağladıkları katma değeri, ortaya çıkarmayı amaçlayan Türkiye Katma Değer Endeksi (KENDEKS) Projesi için İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademik denetimi ve raportörlüğünde gerçekleştiriliyor.

Üniversitenin İtibar ve Derecelendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin de çözüm ortağı olarak rol alacağı KENDEKS raporu hazırlanırken, kıyaslamalar yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Kamuoyu Aydınlatma Platformu, Borsa İstanbul, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası gibi kamu kurum ve kuruluşları ile STK’ların açıklamış olduğu veriler de dikkate alınıyor.

Üniversitenin akademik denetiminde ve raportörlüğünde hazırlanan ve kamuoyuna açıklanan olan raporda, sektörlere göre firmaların dereceleri ile Genel Kategori’de ise ilk 100’e giren kurumlar yer alıyor.

KENDEKS Çalışması’nın ana hedefi ise bağımsız denetimden geçen veya halka açık şirketlerin ülke ekonomisine sağladıkları katma değerin ortaya çıkarılmasıdır.